Wiązary kratowe

Wiązar kratowy (dźwigar)

Wiązar kratowy jest podstawowym elementem konstrukcji dachu. Z wyglądu przypomina trójkąt. Jego podstawa (pas dolny) stanowi konstrukcję stropu, zaś ramiona (pas górny) - połać dachową. Od ramion wiązara zależy kąt nachylenia dachu. Przestrzeń między pasem dolnym a górnym wypełniają krzyżulce i słupki. W zależności od stopnia obciążenia odpowiednio się je zagęszcza, gdyż one stanowią usztywnienie ramy wiązara. Połączeniem na wszystkich węzłach wiązara jest płytka kolczasta (element złączny), która pod jednym naciskiem wysokotonowej prasy jest wtłaczana w stykające się doczołowo odpowiednio docięte kawałki drewna. Płytki kolczaste wprasowywane są po obu stronach wiązara na przeciwlegle do siebie. Węzły wiązara nie są przypadkowe, wyznaczają je bardzo dokładne obliczenia inżynieryjne. Wiązary wykonywane są metodą przemysłową z tarcicy iglastej suszonej komorowo. W zależności od przyjętych norm i stref obciążeń dla konstrukcji dachu (śnieg, wiatr) z uwzględnieniem rodzaju pokrycia dachowego do wiązarów stosuje się optymalne przekroje drewna. Obliczenia wytrzymałościowe dla wiązara są wykonywane przez program inżynierski, zgodnie z regułami Prawa Budowlanego w oparciu o Polską Normę PN-B-03150:2000 oraz Aprobatę techniczną płytek AT-15-4057/2004.

Zalety wiązarów kratowych

  • lekkość,
  • prostota ,
  • duża nośność,
  • szybkość wykonania powtarzalnej konstrukcji,
  • brak konieczności wykonania stropu betonowego,
  • niewielki koszt konstrukcji stropu i dachu,
  • możliwość swobodnego zagospodarowania wnętrza z powodu braku słupów podporowych i ścian nośnych,
  • szybki i łatwy montaż,
  • długa żywotność konstrukcji.

 


 

Rodzaje wiązarów kratowych

Różne kształty wiązarów pozwalają na dowolne modelowanie dachu. Dodatkowo wiązary attykowe i mansardowe mogą zostać zaprojektowane wraz z lukarnami.

 

Wiązary attykowe

Stosowane w budynkach z poddaszem użytkowym (dach dwuspadowy).

wiazar_attykowy0 wiazar_attykowy_na_stropie_betonowym0

Wiązar attykowy                                                                                                           Wiązar attykowy na betonowym stropie

 

Wiązary mansardowe

Stosowane w budynkach z poddaszem użytkowym. Daje możliwość zaprojektowania okien w ścianie poddasza. Świetnie nadają sie jako nadbudowy na płaskich dachach.

 

wi261zar_mansardowy_0 wiazar_mansardowy_na_stropie_betonowym0

Wiązar mansardowy Wiązar mansardowy na betonowym stropie

 

Wiązar typu FINK

Stosowany przy rozpiętościach do 18 m. Obniża koszty, gdyż pas dolny zastępuje strop betonowy. Pozwala na dowolne kształtowanie ścian wewnątrz budynku.

fink

Wiązar nożycowy

Stosowany do konstruowania pochyłych stropów.

 

wiazar_nozycowy_0

Wiązary ramowe

Stosowane do prefabrykacji hal.

wiazar_ramowy_0

 

ramowy0

 

 

 


 

 

Po zamontowaniu wiązary stanowią kompletną konstrukcję dachu.

przekroj1