Domy drewniane szkieletowe

Co to jest dom szkieletowy?

Dom szkieletowy to inaczej dom o konstrukcji słupowo-ryglowej. Od strony zewnętrznej i wewnętrznej szkielet osłania się okładziną z izolacją w środku. Na wiązarach dachowych montuje się podkład, a na nim materiał pokrycia dachowego. Spodnia strona więźby dachowej pokryta jest płytami bądź deskami.

dsc_0811m dsc_0825m

 

PRZEKRÓJ ŚCIANY ZEWNĘTRZNEJ SZKIELETOWEJ

przekrj_347ciany

Ściany

Wymiary przekroju słupów i rygli ścian zewnętrznych wynoszą 45 x 170-220 mm, w zależności od grubości izolacji, jaką zamierzamy zastosować. Drewniany szkielet słupowo-ryglowy może wydawać się niezbyt stabilny, lecz w rzeczywistości jest nadzwyczaj mocny, rewelacyjnie przenosi obciążenia pionowe. Płyty i okładziny usztywniają konstrukcję szkieletową tak, że jest ona odporna na działanie siły wiatru oraz innych obciążeń. Wewnętrzne ściany nośne konstruuje się ze słupów i rygli o wymiarach 45 x 95 mm, zaś dla ścian działowych wystarczy przekrój 45 x 70 mm. Izolacja ścian wewnętrznych znacznie redukuje przenoszenie się dźwięków między pokojami.

Pokaż szczegóły opisu obrazka

BUDUJ Z DREWNAbygg i tra

Asortyment drewna / Virkessortiment - szwedzka publikacja

Konstrukcja dachu

Najbardziej racjonalne jest wykorzystanie takich rodzajów wiązarów dachowych, które umożliwiają adaptację poddasza na cele użytkowe, np.wiązar attykowy lub mansardowy. Taka konstrukcja pozwala na stworzenie na poddaszu składu lub zagospodarowanie poddasza w całości. Na izolacji cieplnej dachu nie należy oszczędzać, gdyż ciepło uchodzi do góry. Należy jednak pamiętać o dwóch ważnych sprawach: 1/ co najmniej 30-mm pustce powietrznej ponad izolacją pod podkładem dachowym w celu zapobieżenia kondensacji pary wodnej, 2/ folii na spodniej stronie wiązarów dachowych, która powstrzymuje odpływ powietrza na zewnątrz przez konstrukcję.

Zagospodarowanie poddasza

twoje_poddasze poddasze_wykoncz.